Gülel ailesi Alman Kurdu Lodos'un eğitimini anlattı

Biz Gülel ailesi olarak 30.08.2013 tarihinde zafer bayramı tatilinde köpek almaya karar verdik. Lodos’umuz henüz 4 aylık bir alman çobanı köpeğiydi, Petworld'te çalışan ve işlerinde gerçekten uzman olduğunu düşündüğüm Eğitmenimiz Murat Bey ve Müşteri Temsilcimiz Adem bey yavru seçimi konusunda gerçekten bize çok yardımcı oldular. Eve götürdüğümüzde ise gerçekten eşim de bende çok farklı duygular barındı zira evleneli sadece 15 gün olmuştu ve yaptığımızın bir çılgınlık olduğunu bile düşünmedik değil. Ilk günler pembemsi geçti baya hani derler ya “kakari kikiri”, belkide çiftlikte detaylıca anlatılıp bilgilendirilmemize rağmen nasıl bir sorumluluk altına girdiğimizin neredeyse hemen hemen ikimizde farkında değildik diyebilirim. Ben daha once dışarıda olmak üzere kopek beslemiş biriyim ama evde bakmak gerçekten ciddi anlamda sorumluluk isteyen bir durum. Sevgili Lodos’umuz ile birlikte zaman çok güzel geçiyordu geçmesine ama tuvalet ve itaat konusunda ciddi problemler yaşadık Adem Bey'i ve Murat Bey'i destek için kaç kere aradığımı bilmiyorum ve her defasında yılmadan ellerinden geleni yaptılar. Aslında bize ciddi anlamda sabır gerektiği detaylıca anlatılmıştı buna rağmen Lodosu geri vermeyi bile düşünmüştük. İkimizde çalışan insanlar olduğumuzdan ilgilenmesi gerçekten zor oluyordu diye düşünüyorduk ama anladık ki konu sadece ilgi ve zaman ayırmadan ibaret değilmş. Evin içinde gerçekten bir kaos yaşar olduk eşimle o zor günleri yaşamak gerçekten zordu (hele ki daha eşyanız yeni ve 15 günlük evliyseniz ve eşiniz titiz bir insansa bu konuda) Şuan aynı enerjiye haizmiyiz bilemiyorum. Lodos 5 aylık olduğunda ve zorlu geçen bir ay sonunda zor zar eşimide ikna ederek 29.09.2013 tarihinde lodosu eğitim vermek üzere Petworld’e Murat Bey'in ellerine teslim ettik. Eğitimi 1 ay sürdü, bir canlıya karşı özlemi işte o anda tattık ve gerçekten değişik bir duygu, işin ilginç kısmı eşimin bile o kadar zorlu bir süreçten sonra Lodosu bu kadar özleyeceğini düşünmüyordum,.. Aslında ona soracak olursak eğitimin pekte faydalı olacağı inancında değildi o yüzden bu konuda duyguları baya bir karmaşıktı eğitim için ikna etmesi de bu yüzden bir hayli zor olmuştu.

Tarih 29.10.2013, Eğitim sürecinin sonuna gelinmişti ve artık Lodos’u yuvasına geri alma vakti gelmişti. Bütün bakım ve temizlikleri yapıldıktan sonra küçük miniğimiz evimize nihayet kavuşmuştu hiç yabancılık çekmeden ve güçlü bir algıyla evi dolaştı, sanki hiç gitmemişcesine bizimle oynamaya başladı ve yine o sevecen, masum bakışlar karşımızdaydı.

Veeee..!

Büyük heyecanla ve merakla ertesi gün Uyanışı…

30.10.2013 Sabahı >>

Her sabah mutlaka çalışma odama tuvaletini yapan lodos pırıl pırıl.. Hiçbir sorun yok, vukaat yok .

Bu kısımı özellikle belirttim zira şaşkınlık dizboyu olmuştu. O gün saatler ilerledikçe ilgi dönemine girdikçe (o ilk 1 hafta sonunda) gerçekten bir köpeğin eğitim almasındaki önemini ve bunun profesyonelce olması gerektiğinin işte o zaman anladık. Bu zamana kadar mutlaka kazalar oldu olmadı değil ama bunlarda genelde bizden kaynaklı durumlardı, şimdi ise artık tuvaleti geldiğinde ben yoksam eşimi eğer eşim yoksa beni mutlaka uyarıyor ikimizde yoksa tutuyor rekorumuz 23 saat, zaten kazalarda bundan kaynaklanıyordu. Sadece tuvalet değil tabiki, herşeyde evde yaşayan bir birey olarak dikkatli davranıyor, eğitimde gösterilen sadece 5 komut köpeğinizin algısını o kadar çok açıyor ki ilk temel itaatten sonra köpeğiniz sizi artık resmen dinliyor anlattıklarınız arasından seçmeler yapıp kendine olan kısımları çıkarır pay biçercesine… Tabi burda unutulmaması gereken eğitimin nasıl ve ne derecede köpeğe yaptırım uygulandığıdır. Bu konuda Petworld’ün verdiği destek ve Lodosumuza temel itaat eğitimini veren Murat Hocaya verdiği destek ve profesyonellikten dolayı gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Kızımız Lodos şu an 8 aylık ve resimde gördüğünüz gibi, unutulmaması gereken diğer bir hususta, ki bunun çok faydasını göreceğinize hiç şüphem yok, köpeğiniz eğitimden çıktıktan sonra bir kaç gün onunla bol bol oynayın yürüyüş yapın ve gezdirin eğitimsel herhangi bir faaliyette bulunmayın maksat onu eğitim havasından çıkarıp yuvasında olduğunu göstermektir akabinde bu bir hafta sonunda her gün 10dk da olsa köpeğinize mutlaka müsait bir alanda tekrar eğitimini yaptırmanızı şiddetle öneriyorum. Nasıl ki insanlar sürekli eğitime ve hatırlamaya muhtaçsa köpeklerde aynı diyebiliriz. Daha sonrasında ne olur mu? Yaşayın görün, size ufacık basit gibi görünen ama çok önemli bir tüyo vereyim ; Sizin tasmasıyla uygulamaya çalıştığınız komutları hiçbir fiziksel bir yaptırım uygulama bulunmadan sadece komutunuzla yapar örneğin.. nasıl güzel mi ? :)) köpeğinizden sevginizi asla eksik etmeyin ve mutlaka onunla konuşun, evet sanki sizi anlıyor gibi konuşun sonuçlar inanılmaz oluyor.

Bende artık son günlerde ufaktan özgüven üzerine aklım erdiğince eğitiyorum ve hafiften yakala komutuna alıştırıyorum ama asla temel itaatte öğrendiklerini de unutmasına izin vermiyorum nasıl mı ? tabiki ufak tekrar seansları uygulayarak...

Şimdi ise Lodosun yeni öğrendiği 'yakala' komutu ile yakaladığında bırakmayacağına hiç şüphem yok nedense :))

Gülel Ailesi

alman kurdu eğitim Gülel ailesi Alman Kurdu Lodos'un eğitimini anlattı