Alman Kurdu

Alman Kurdu şu an dünya üzerindeki ırklar içerisinde en popüler köpek ırkıdır. Bu ırkın iri sayılacak cüssesine rağmen bu derece popüler olmasının nedenini fiziksel güzelliği ve mükemmele yakın karakter yapısına bağlayabiliriz. Fiziksel özelliklerde kulaklar dik, tüy yapısı parlak tercihen kızıl, badem şeklinde koyu gözler, vücuda oranlı iri bir kafa, geniş bir göğüs kafesi, uzun bir sağrı,bel hizasının aşağısında uzun bir kuyruk, uzun ve güçlü adımlara sahip olmalıdır.

Alman Kurdu Undo von Petworld

(Fotoğraftaki Alman Çoban Köpeğimiz Undo von Petworld)

Karakter yapısına kısaca bir göz atarsak mükemmel bir aile köpeği olduğunu görüyoruz. Sosyal ve zeki olan mizacı aynı zamanda çok kolay eğitim almasını da sağlar. 4-5 yaşındaki çocuğunuzu hiç gözünüz arkada kalmadan onun yanına bırakabilirsiniz. Emin olun ki onun çocuk olduğunun bilincindedir. Çocuğa zarar vermek bir yana gelebilecek zararlardan onu canı pahasına koruyacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzun sabrı tükenmek bilmeyen oyun arkadaşı olacaktır.Günümüzde birçok psikolog çocuğunuza hayvan sevgisini aşılamak hemde sorumluluk duygusunu geliştirmek maksatlı köpek almanızı tavsiye eder. Alman Kurdu tavsiye edilecek ırkların başında gelmektedir.

alman kurdu ve küçük çocuk beliz

(Fotoğrafta Beliz ve Alman Çoban Köpeğimiz Flap)

Bu aileci ve sosyal yapısının yanı sıra Alman Çoban Köpeği gayet güvenilir bir bekçi köpeğidir. İçgüdüsel bir alan koruma ve şahıs koruma özelliği vardır. Bu özelliği doğru bir eğitimle pekiştirilirse ortaya mükemmel bir koruma köpeği çıkar. Alman Kurdu diğer ırklardan üstün kılan en önemli özellik dengeli karakteridir. Sosyallik ile bekçilik özelliklerini bir terazinin iki kefesi olarak düşünebilirsiniz. Bunlardan biri arttığı zaman diğeri aynı oranda düşer. Mesela bir Rottweiler mükemmel bir bekçi köpeğidir ama çocuğunuzla yalnız bırakmaya çekinirsiniz. Diğer yandan bir Golden Retriever tam bir çocuk bakıcısıdır ama eve hırsız gelse koşup terlik getirir. Ama bir Alman Çobanı çocuğunuza karşı bir Golden kadar sevecen eve gelen bir hırsıza Rottweiler kadar sert olabilir. Bu arada unutmaması gereken bir konu bu özelliklerin sadece safkan Alman Çoban köpeğinde olmasıdır.

alman kurdu eğitimi

(Fotoğrafta Alman Çoban Köpeğimiz Flap Alan Koruma Eğitiminde)

Neden hepimiz safkan köpekler peşinde koşarız veya yarışmalarda derece alan köpekleri üretmeye çalışırız? Neden dünya şampiyonası organizasyonuna dünyanın her yerinden binlerce köpek katılır? Veya neden dünya şampiyonu olan köpeğin değeri milyon eurolarla ölçülür sizce? Çünkü anlattığım bu üstün özellikler ancak köpeğiniz safkan ise köpeğinizde mevcuttur. Birçok kişi ile konuştuğumda almak istedikleri köpeğin anne ve babasının dereceli olmasının çok önemli olmadığını belirtirler ama almak istedikleri köpeği tarif ettiklerinde ortaya bir şampiyon yavrusu portresi çıkmakta. Tabiî ki amatör arkadaşlar bazen yarışmaların tam olarak ne maksatla yapıldığını bilmez. Alman Çoban Köpeği yarışmaları hem fizik hemde karakter olarak ırkının en iyisini tespit etmek için yapılır. Aynı zamanda kendi özelliklerini yavrularına en iyi şekilde geçirebilmekte bir kıstastır. Dolayısıyla alacağınız yavrunun soyundaki başarılar ve şampiyonluklar sizin köpeğinizin ilerideki fiziksel ve karakter özelliklerini direk olarak etkiler.Sözümü şöyle bitirmek istiyorum safkan bir Alman Çobanı sahibi olmak bir ayrıcalıktır.

Yazı: Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Üretim Sorumlusu Can Paksoy

Can Paksoy, Alman Kurdu ırkının karakter özelliklerini anlatıyor

Alman Kurdu eğitimi, show pozu, ırk standartlarını Can Paksoy anlatıyor