Sağlık

Alman Çoban Köpeklerinin, ortalama ömrü 13 yıl civarındadır. 3 hassas noktaları vardır. Kalça çıkığı, mide ve kulaklar. Kalça Çıkığı genelde ebeveynlerden geçer, ameliyat ile düzeltilse bile köpekten tam performans alınamaz. Sindirim sistemleri kısa ve hassastır. Kuru mamanın yanı sıra, barf diyetiylede (çiğ besin) besleyenler vardır. Kulak düşüklüğü istenmeyen bir durumdur. Genellikle genetiktir. Kulağı düşük köpekler ırk yarışmalarına alınmaz ve üremesi için izin verilmez.Bir köpeğin üretimde kullanılabilmesi için Schutzund ve Körung sınavlarından geçer not almaları gerekmektedir. Dernekler, 3-3'den yakın kan çakışması durumunda çiftleşmeye izin vermez.


Boy, Kilo
Boy: Erkekler 60 – 65 cm, Dişiler 55 – 60 cm Kilo: 35 – 40 kg

Yaşam Şartları
Alman Çoban Köpekleri, yeterince egzersiz yapmaları koşuluyla, bir apartman dairesinde yaşayabilirler. Kapalı mekânlarda daha hareketsiz olurlar, geniş bir bahçe onlar için çok uygundur.

Egzersiz
Alman Çoban Köpekleri, çok zeki olduklarından ve meydan okumayı sevdiklerinden, tercihen bir eğitimle birleştirilen, canlı aktivitelerden hoşlanırlar.

Sağlık Sorunları

Gelişi güzel yapılan üretimler, kalça ve dirsek displazisi (çiftleştirilen eşlerin her ikisinin de kalçalarının iyi durumda olduğunun en azından OFA sertifikasıyla belgelendirildiğinden emin olun), kan uyuşmazlıkları, sindirim problemleri (muhtemelen sinirlerle ilgili), epilepsi, kronik egzama, keratit (kornea enflamasyonu), cücelik ve pire alerjisi gibi kalıtımsal hastalıkların ortaya çıkmasına yol açmaktadır