Engin Bey'in Alman Kurdu Çakıl ile anlamlı hayat hikayesi

Sevgili Engin Bey'in annesinden dinlediğimize göre 2,5 yaşında geçirdiği ateşli bir hastalık sonrasında yürüyemez duruma gelmiş. Bu andan sonraki hayatını tamamen ev içinde geçirmek durumunda kalmış ve hala da bu şekilde yaşamını devam ettirmektedir. Kendisini tanıdığımızda bu durumundan dolayı hayata küsmeyi değil daha içten ve samimi bir şekilde hayata gülerek bakmayı başardığını görmek bizleri de çok mutlu etti. Engin Bey'in 25 günlükken kendisine hediye gelen ve büyük bir emekle büyüttüğü Alman Çoban köpeği ırkı Çakıl isimli köpeğini temel itaat eğitimine aldığımızda mutluluğu ve heyecanı görülmeye değerdi. Engin Bey ve ailesi ile yaptığımız sıcak sohbet sırasında annesinin oğlunun rahatsızlığını evde beslediği kuşlar ve köpeği sayesinde oldukça sosyalleşerek ve mutlu bir şekilde kabullendiğini belirtti. Bu durum anne için oldukça zor olsa da oğlunun sağlığı için kuşlar ve köpekler ile birlikte yaşamayı benimsemiş. "Evde namaz kılıyorum, aslında bu köpeği evde tutmamam gerekirdi ama oğlum için kabullendim" derken gözlerindeki sevginin oğlunun yüreğindeki yaşama sevincine nasıl dönüştüğüne şahit olmak hepimizi duygulandırmış ve ev içinde tam bir sessizlik hakim olmuştu. Hatta o ana kadar yerinde durmayan Çakıl bile gözünü anneden ayırmıyordu. Ağladık ağlıyoruz derken Engin Bey bakmakta olduğu Kanaryalardan yavru aldığından bir çift bize verme sözü alarak sevgili Çakıl ile birlikte ailemizin yanından ayrıldık.

Engin Bey bize bedensel engelli bireyler ile evcil hayvanların ortak yaşamlarına dair yeni bir bakış açısı kazandırdı. Köpeklerin insanlar üzerindeki olumlu etkilerine bir yenisini daha eklemenin mutluluğu ile karşılıksız sevgi ile dolu olan evcil hayvanlar ile birlikte olduğumuzdan dolayı kendimizi daha da mutlu hissettik

Bize internet aracılığı ile ulaşan ve fanatik bir Can Paksoy hayranı olan Engin Bey'in Petworld ailesine ve Can Paksoy'a duyduğu güvenden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

alman kurdu temel itaat eğitimi alman kurdu temel itaat eğitimi